Yorumlarım

Futbolu yanlış biliyoruz..

metin-oktay-jubileBugün 6 Kasım.. Fenerbahçe takımının 2002 yılında (11 yıl önce!) 6-0 kazandığı Galatasaray maçının yıldönümü.. Tüm harika Fenerbahçe taraftarının yaptığı esprileri görünce ve dün akşam daha önce hiç bilmediğim müthiş bir bilgiyle bu durumu karşılaştırınca yazmadan edemedim..

Önce, dün akşam öğrendiğim o bilgiyi paylaşayım.. Galatasaray’ın gelmiş geçmiş en beyefendi ve en iyi futbolcusu olduğu tüm futbolseverler tarafından onaylı olan sevgili Metin Oktay’ın julibe maçının Fenerbahçe ile oynandığını , o maçın son dakikalarında diğer ezeli rakibin (düşmanın değil!) en beyefendi futbolcularından birisi olan Can Bartu ile forma değiştirip, bir büyük Galatasaraylı nın Fenerbahçe ; diğer büyük Fenerbahçelinin de Galatasaray forması giydiğini , dün akşam şaşkınlık içerisinde öğrendim.. Böyle bir şey, o dönemde çok normaldi aslında.. Şaşırmam anormaldi..

Ama gelin görün ki, günümüz taraftarlarının Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor, Bursaspor veya diğer hangi kulüp olursa olsun ; diğer takımın taraftarlarını düşman gibi görmelerinden dolayı; bu devirde bu ve benzeri şeyler imkansıza yakın hatta imkansızdır..

Ne ilginç ki, Türk futbol tarihinde ilk ve tek  avrupa kupası olan Uefa ve Süper Kupa ile ilgili övünçler yazıldığında, diğer takımın taraftarlarının “ohooo yıllar geçmiş hala onu mu söylüyorsunuz!” dedikleri başarıyı hiç bir zaman yakalayamadıkları halde, aynı gaflete 6 Kasım 2002 de yaşadıkları (evet sadece 2 yıl sonra) 6-0 lık galibiyeti her yıl kutlayarak , düşmeleri ne gariptir değil mi?

Biz, futbolu, basketbolu daha doğrusu taraftar olmayı çok yanlış biliyoruz! Futbol, Metin Oktay ve Can Bartu’nun oynadığı o güzel günlerde gerçekten futboldu.. Şimdilerde ise, sadece büyük bir savaş! Düzelir mi? Artık çok mümkün görünmüyor.. Yine de, bir umutla, belki bir iki akıl tutulması yaşayan arkadaşım dostum bu satırları okuyup, aşağıdaki videoyu izleyince bir silkinerek kendilerine gelirler diye yazıyorum bu yazıyı..

Bol gollü ve dostane günler dilerim..

Leave a Reply

Your email address will not be published.