alternatif

Kurban bayramı , diğer dini bayramımıza pek benzemez bence.. Çünkü, bir canlıyı , yaratıcımıza kurban etmek üzerine kurulu bir bayramdır bu.. Bir çok insan için, abuk sayılabilecek düşüncelere sebebiyet verecek görüntülerin ortaya çıktığı bir bayram olmasıysa malesef artık can sıkmaya başladı..

Özellikle hayvanlara eziyet eden ve kendini ibadet ettiğine inandıranlara ve o hayvanların kurban edilişine karşı çıkan kafalara bir iki lafım var..

Kurban edilecek hayvana eziyet ederek, oradan oraya götürürken canını yakarak, ızdırap içinde kan akıtarak olur sandığınız o ibadet, olmuyor.. Çünkü, kurban ibadetinin, en can alıcı özelliklerinden birisi, kurban edilen hayvanı güzelce ve eziyet edilmeden kurban edilmesidir.. Öyle bir ince çizgi ki bu, hayvanın kanı akarken, canı acıyacağı yerde, mutlu olmalıdır rabbine kurban edildiği için.. Bu huzurla kurban edilmeyen hiç bir hayvanın, ibadeti gerçekleştirdiğine pek inanmıyorum malesef..

Her kurban bayramında, yok kan akıyormuş yok hayvanlar öldürülüyormuş gibi bir sürü laf edip duran bir çok insana da küçük bir hatırlatma yapmam gerektiğini hissediyorum.. Nasıl ki, her yaratılanın bu evrende aldığı her nefesin bir amacı varsa, kurban edilebilen her canlının da bu evrende aldığı nefesin amacı , yaradana kurban edilmektir! O sebeple, kurban olunan yaradana inanmasanız da, lütfen saygı gösterin artık buna.. Size hak verdiğim tek nokta, yukarıda da bahsettiğim canlılara eziyet edilmesi kısmıdır..

Velhasıl , hiç bir canlıya eziyet edilmeyen, huzur ve keyif kaynağı bir bayram dileklerimle..

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *