Tiyatro sahnesindeki uzun bir yolculuğa sahip Ferhan Şensoy üstadın tek kişilik gösterisi Ferhangi Şeyler e gittik dün akşam.. Eşim ve sevdiğimiz dostlarla birlikte (bir kısmı gösterinin sonuna kadar sabredemediler o ayrı) .. Ferhan Şensoy’un en keyif aldığım işi , PARDON dur.. O kadar.. O sebeple, gösterisini de merakla izlemeye niyetlenmiştim ki, daha gösteri başlamadan esprili cümleleriyle ama malesef izleyenine laf sokarak, izleyicisine , onu izlemek için oraya gelenlere saygı konusunda sınıfta kaldığını anladım Ferhan Şensoy’un.. Saygı bazılarına göre göreceli bir kavramdır.. Ses etmeyeyim dedim.. Gösteri başlayınca, bir iki gülümseten espri ve sonrasında işin içine dahil olan Siyaset ve Din konularıyla , gösterinin içeriği kendisini ortaya koyuverdi..

Pardon(!) ama, güncel şeylere laf sokayım derken içine etmek böyle olur.. Yahu orası tiyatro sahnesi.. Elbetteki siyasi fikirleri paylaşabilir ve inceden iğneleyebilirsin.. Ama böyle değil! Hele ki, gazete sayfalarında yer alan dini haberlere yorum yapayım derken, aslında yorum falan yapmadan sadece laf sokmak niyetiyle iş yaptığını düşünen sanırım sadece ben değilimdir!

Yılların insanı olan Ferhan Şensoy’dan bu kadarını beklemezdim açıkçası.. Kim olursan ol, öncelikle sanatçı olmanın verdiği o ağırlıktan sebep ; kimsenin inancıyla dalga geçmemelisin! Geçemezsin! Tiyatro sahnesinde, insanların inançlarını böylesine rencide edemezsin! Etmemelisin! Bunun adı tiyatro veya sanat olmaktan çıkar o durumda! Başka bir şey olur.. Yakışmaz yılların insanına, üstadına!

Daha da devam edebilirim, ama ben kısa ve öz tepkimi vermek istiyorum.. İzlemeyi düşünenlere de bilgi vereyim, siyaset ve dinin abuk subuk yorumlarla bokunu çıkarılmasından bıkanlardansanız , hiç bir zevk almayacaksınız.. Sadece benim gibi zevk almaya çalışanlardan olabilirsiniz, o kadar..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *