Dağ Filmi.. Geç kalmışım izlemek için.. Öyle düşündüm.. Bir çok kişiye zayıf görünecek bir filmi, ben her anında büyük bir heyecanla izledim.. Dağlarda, teröristlere karşı yapılan savaşı en güzel anlatan Nefes filminin tadını vermekle kalmadı, onun hissettirdiklerini bir an olsun aratmadı.. Bir yorumcu değilim, uzun cümlelerle filmi anlatmayacağım.. Ama filmi izledikçe, askerlik günlerimin çoğu canlandı gözümde.. Elbetteki, dağ ve savaş kısımları hariç.. Bizim savaşımız ekonomi ile idi askerde bile.. Filmde tek olmayan konuysa, şu zengin arkadaşın bedelli fırsatını bile reddedip askere, kısa dönem gitmek isteyişi.. Hem de dağ başında bir karakola düşmesi.. Çevremde , askerlikten yıllarca kaçıp, ilk bedelli çıktığında koşarak bedelli ile “askerlik yaptım” diyebilen insanlar olduğunu bildiğimden, garip geldi.. Tabi bir de, terör belasıyla ne boşa canların yittiğini bir kere daha tokat misali yüzümde hissettim.. Film biterken özellikle..

Filmi izlemeyenlere kesinlikle öneriyorum.. Pişman olmayacaksınız.. Bedelli yapanlar izlemese de birşey kaybetmeyeceklerdir..

Vizyon Tarihi : 16 Kasım 2012 (1s 30dk)
Yönetmen: Alper Çağlar
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Fırat Doğruloğlu, Mesut Akusta, Cengiz Coşkun, Gözde Mutluer, Hazal Erdal
Tür : Aksiyon , Savaş filmi , Dram
Ülke : Türkiye

Özet & detaylar
İstanbullu Oğuz bedelli askerliği tercih etmek yerine vatani görevinini kısa dönem olarak bölüğünde yerine getirmeyi tercih eder. Keçiörenli Bedir ise ne askerlerle ne komutanlarla iyi geçinebilen, başlı başına arıza bir uzun dönem erdir. Asiliğinden dolayı aldığı cezalarla da askerliği iki sene uzamıştır. Oğuz ile sürekli dalaşan ve ona ters giden Bedir, “poşetsin sen” diye küçümsediği dönemdaşıyla omuz omuza mücadeleye gireceğinden de habersizdir.
Bu bölükten bir ekip, bir iletişim anteninin tamiri için görevlendirilir. Fakat habersiz biçimde teröristlerin pususuna düşerler. Ekipten sadece Oğuz ve Bedir hayatta kalır. İki genç asker aralarındaki çekişmeyi bir kenara bırakıp karşılarındaki gerçek düşmana karşı koyarlar. Amansız hava koşulları ve coğrafyaya rağmen hayatta kalarak vatanı korumak birincil vazifeleridir.
Senaristliğini ve yönetmenliğini Büşra filmiyle de tanıdığımız Alper Çağlar’ın üstlendiği yapımın kadrosunda Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar ve Fırat Doğruloğlu gibi isimler yer alıyor.

Fragman

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *