Bir devlet başkanı elinde portakal tutuyor..

Ne var bunda? Sıradan bir hadise işte diyenler olabilir. Bu portakallar, 1930’lu yıllarda İtalya’dan getirildi. Adana başta olmak üzere Mersin, Antalya ve Ege’nin bazı bölgelerinde aşılandı. Buraya kadar sorun yok.
Okuyun bakalım, ardından ne gelecek. İskenderun Demir Çelik fabrikası, Nazilli Basma fabrikası, Kayseri Sümerbank tekstil fabrikası, Şişecam fabrikası, Aliağa rafinerisi. Daha bir çok fabrika Kominist Sovyetler tarafından yapıldı! Parası da PORTAKAL ile ödendi.

Türk sanayisinin omurgasını oluşturan bu hayati tesisler sayesinde, hem on binlerce insanımız iş buldu, hem de Türkiye milyarlarca dolarlık ithalattan kurtuldu, dışarıya bağımlılığı azaltıldı. Bunların karşılığında bir lira bile ödemedik. Hepsinin parası, sebzeyle meyveyle narenciyeyle ödendi. Tıpkı aynı yıllarda çay bitkisinin Rize’ye getirtilip ekildiği gibi! Tıpkı 1927’de çıkartılan yasa ile; “Fındık fidesinin” ihracatının yasaklanıp, Ordu ve Giresun’un fındık yetiştiren il olarak kabul edilmesi, devamında fındık kongresinin toplanması gibi! O portakal çok önemli…

Görsel: Atatürk İçel İli portakal bahçesinde… 1937
alıntıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *