mehmet@balkay.net
Skype : balkaymehmet

My Blog

3
Jul

Ücretsiz Windows 10 için son günler..

Windows-10-logo

 

Microsoft tarihinde bir ilk olarak, ücretsiz update ile verilen Windows 10 için son günler.. Ücretsiz yükleme seçeneği, birinci yaşı dolarken sona erecek.. Sonraki geçişler için Microsoft yine ücret talep edecek.. Elinizi çabuk tutun derim.. Ve bir bilgi : Herhangi bir windows sürümünden yükseltme yapıyorsanız, ilginç sıkıntılarla karşılaşacaksınız.. Buna garanti verebilirim.. Yükseltme sonrası dert yaşamamak için , mutlaka temiz bir yükleme yapmanızı öneriyorum..

3
Jul

Hoşgeldin..

Uzun zamandır dinlediğim ve en keyif aldığım şarkı oldu kendisi.. Ve klibi de bir o kadar harika.. Yüreğine sağlık #ErkanGüleryüz

18
Jan

Geceye kar yağar..

Jpeg
Çok uzun zaman olmuş yazmayalı.. Geceye kar yağarken, yazmak geldi aklıma.. Dışarıda garip bir kar var.. Bütün bir gün yağdı, ağaçlar, çatılar kar dolu.. Buna rağmen, yerlerde tek bir karış kar yok! Gariplik mi? Doğal mı? Kimbilir..

19 Ocak Sabahı Edit : Tamam , sözümü geri aldım..

Jpeg

Jpeg

2
Feb

Bursa’da Lodos!

27678896
Çok güzel bir hayat dersi oldu bu hafta sonu ve bu sabah.. Nefret ettirdiniz tüm devlet ve özel kuruluşlarından! Ve anladık ki , daha büyük bir afet yaşarsak sıçtığımızın resmidir.. 30 saat elektrik vermeyen UEDAŞ , utanmadan halktan sabır ister! Ama kendisi 3 gün ödenmeyen faturanın elektriği için sabır göstermekten acizdir!

Büyükşehir Belediyesi, uçaklar alır helikopterler kaldırır, ama kopan metro tellerini onarmak için 3 gün ister! İşin ilginç kısmı, bu sabah arıza oluşan o bölgede bir Allah’ın kulu da çalışma yaparken görülmez! Zira malum insanların uykuları, halkın ulaşımından daha kıymetlidir! Sonra da böbürlenirler, ulaşım sorunu yok diye.. Tabi canım tabi!

Hadi onu da sineye çektik, gidelim bankadaki paramızı çekelim dersiniz ama ne garip ki VakıfBank atm sinde de elektrik yoktur! Paranızla rezil olursunuz!

Velhasıl, Allah bizi daha büyük afetlerden korusun.. Zira, bir lodosta bu kadar çöken bir sistem, daha büyüğünde neler yaşatır kimbilir?? Kimse sistemi, belediyeyi falan övmesin sakın bana artık! Çalışıyorlar falan filan geyikleri yapmasın! Doğru düzgün belediye,kurum,şirket,banka ve diğerleri, zor zamanda belli olur, güneşli günlerde değil!

20
Nov

Madenci oğlunu yırtık ayakkabıyla uğurlayan baba!

1011294_ecc28e0874072e76228b8f8a8a4190b2
Ne kadar küfretsem az ! Çünkü, bu çok başka bir hikaye! Çünkü, eğer o madem kazası olmasaydı, ben de dahil kimsenin şu insan gibi insanlardan haberimiz yoktu! Örnek alın ulan şerefsizler! Biraz insani duygunuz kaldıysa – ki kalmadığını iyi biliyorum – örnek alın.. Nasıl insan olunur, para için nasıl birilerine el avuç açılmaz anlayın azıcık.. Nasıl bir başkasını yontmadan yaşanır , görün!

İşin bir diğer yanıysa, o ayakkabıları ve bu zorlu hayatı haber yapan gazeteciler! İyi mi kötü mü arada bir yerde kaldım.. Ama , bu insan gibi insanların rencide olmamalarını temenni ederek iyi olduğunu düşünmeye çalışıyorum.. Tabi, işin bir de kırıcı yaralayıcı yanı var ki, onu düşündükçe kalbine hançerler saplanıveriyor insanın..

sinirimi coşturan haber

ayrıca bkz : ekşisözlükte ilgili konu

6
Nov

Efsane Mavi Ekran..

İnsan o günleri özlüyor var ya.. O mavi ekran bile bize neler anlatırdı.. Ve hala neler anlatmakta.. Özlemiş olanlar için.. (Mavi ekranı değil, teknolojinin gelişmeye başladığı o günleri..)

9
Oct

Kano, 150 dolardan piyasaya sunuldu..

kano
Girişimci kişiliklerin fikirlerine bağış toplama mekanı Kickstarter’da geçtiğimiz Aralık ayında 1,5 milyon dolar civarı bir fon toplayan Kano, geleceğin nesillerine oyun oynar gibi kendi bilgisayarlarını yapmayı ve kodlamayı öğretmeyi amaçlamış bir girişimdi.. Ve bu harika fikirle yola çıkarak ciddi bir başarı gösteren Londra merkezli Kano, sonunda bilgisayar kitini 150 dolardan (ücretsiz sevkiyat dahil) piyasaya sundu.

Öncelikli hedef olarak 6-14 yaş arasındaki çocuklar olsa da Kano’nun lego stilindeki kendin yap bilgisayarları “her yaştan çocuğu” yani oyun oynamayı seven biz büyükleri de hedefliyor. Read more

2
Sep

Toshiba Türkiye’nin müthiş servis hızı!

20140902_105207
IT insanı olarak çalıştığım firmamın , sorunlu makinalarından doğal olarak ben sorumluyum.. Onlar sorun çıkarır, ben de sorumluluğum gereği onların sorunlarını çözerim.. Ancak elbetteki bazı durumlarda, boyumu aşan konular vardır ve servise götürüp bir rica ederiz , şuna bir bakınız derdi nedir diye..

Yine öyle yaptım.. Toshiba Tecra M11-107 notebookumuz , abuk bir hata veriyor ve elektrik almadığından açılmıyordu.. Servise , 05.07.2014 tarihinde teslim ettik cihazı.. Bize anakart arızalı , onaralım dediler.. Hay hay dedik, servis ücreti olan 270 TL yi kabul ettiğimizi gösteren tamir prosedürü belgesini imzaladık onayladık gönderdik..

Sonrasında , ne ses ne soluk gelmedi uzunca bir süre.. Herhalde, tamir uzun sürüyor dedim.. İyi niyetle yaklaştım.. Sonrasında dayanamadım, bir arayıp durum bilgisi alayım dedim.. Aramaz olaydım.. Toshiba servisinde nasıl bir keşmekeş olduğunu görünce, şaşırdım kaldım..

Zira, Bursa’daki servis cihazı onaramayıp, İstanbul’a Toshiba Servis Merkezine göndermiş.. Sonrasında, merkezdeki kişiler ile Bursa’daki kişiler arasında oluşan iletişim sorunu, şaşkınlık vericiydi.. Yok ulaşamıyoruz, yok tatile çıkmış, yok bilmem ne.. Sonrasında, arada bilgi mailleri düştü saolsun Bursa’daki firmadan..

Öğrendik ki, onarım olmadığından , anakartı yeniliyorlar ve yenilenen anakartta yurtdışından geliyormuş? Peki kabul.. Bu anakartın onarılamayacağını anlamanız bir ay mı aldı anlamıyorum? Hadi araya bayram tatili girdi falan filan diyelim.. Bugün , tam olarak  37nci iş günü, cihazın teslim edilmesinin üzerinden geçen..

Merak ediyorum.. Nasıl sonuçlanacak konu.. Ve merak ediyorum, Garanti Dışı Cihaz Tamir Prosedürü’nde 3. maddede yazan “Cihazımın onarım ve servis süresinin 30 iş günü içerisinde giderileceği ve giderilmemesi durumunda herhangi bir ücret ödemeyeceğimi” cümlesini, ne şekilde işletecekler..

Toshiba cihazlara olan sevgim – ki ilk makinalarımdan bir tanesi Toshiba markalı idi – malesef yaşadığım bu servis kaosu ile son buldu.. Memleketimde Teknoloji Servisi verebilmek için daha bilmem kaç fırın ekmek yenmesi gerektiğini zaten biliyordum da, bu kadar karmaşa pes dedirtti.. Bakalım kaçıncı günde ve ne şekilde sonuçlanacak, sonuçlanabilirse ?

29
Aug

Kadınlar Plajı ve Tahammülsüzlük

kadinlar-plaji
Duyduğumda garip gelmiş ve “eh hayırlısı bakalım!” dedirtmişti , Kadınlar Plajı.. Devamında nelerin geleceğiyle ilgili sorular oluşturmuştu aklımda.. Bugün , kadınlar plajı karıştı diyordu bir haberin başlığında.. Adı üstünde kadınlar plajı! Yüzlerce kadın, aynı yerde olacak , aynı anda.. Tabi karışır.. Ancak gariplik, üstsüzlere tesettürlü bayanların gösterdiği tepkiydi.. Read more

25
Aug

Aza sahip olan her zaman çoğa sahiptir..

Aza sahip olan her zaman çoğa sahiptir.. Aynen öyle .. İnsani değerleri bakımından , aza sahip olan daima daha çok değer biriktirir içinde.. Çünkü bilir, yokluğun nasıl bir şey olduğunu.. Olmadığında, neler yaşadığını.. Aç kalmanın ne gibi bir durum olduğunu bilen, elindekini paylaşmaktan geri durmaz.. Aç birine daima yardım eder, fırsatı varsa.. İzleyin ve zengin(!)leşen toplumun ne hale geldiğini görün..